Czy kosmetyki naturalne mogą uczulać?
Czy kosmetyki naturalne mogą uczulać?

Kosmetyki naturalne mają mnóstwo zalet, dlatego cieszą się nie tylko ogromną popularnością, ale i zasłużonym zaufaniem konsumentów. Niektórzy mogą mieć jednak pewne obawy co do tego, czy nie powodują one uczuleń. Tego typu sytuacje są efektem kontaktu z alergenami, czyli czynnikami wywołującymi nieswoistą reakcję obronną układu immunologicznego. Mogą znajdować się wszędzie: w produktach spożywczych, w zażywanych lekach, a nawet w kosmetykach. W przypadku uczulenia na produkty stosowane do pielęgnacji skóry, objawy przyjmują zwykle postać wysypki bądź pokrzywki, której towarzyszy obrzęk, pieczenie lub zaczerwienienie.

Kosmetyki naturalne – czy każdy może z nich korzystać?

Wiele osób zakłada, że kosmetyki naturalne są na tyle uniwersalne, że dopasowują się do wszystkich typów potrzeb. Warto jednak podkreślić, że tak jak każdy inny produkt, mogą one zawierać w swoim składzie związki wywołujące reakcje alergiczne. I nie chodzi wcale o sztuczne dodatki. Do gwałtownej odpowiedzi układu immunologicznego w kontakcie z kosmetykiem może doprowadzić obecność niepozornych na pierwszy rzut oka składników, takich jak np. orzechy czy olejek cytrusowy. To, jak skóra zareaguje na daną substancję, zależy od jej wrażliwości i indywidualnych uwarunkowań organizmu. Co u jednej osoby sprawdzi się znakomicie, dla innej może stać się źródłem nieprzyjemnych dolegliwości.

Czy warto sięgać po kosmetyki naturalne?

Nie oznacza to jednak, że należy wyrzucić wszelkie preparaty do pielęgnacji cery i ciała. Kosmetyki naturalne z manufaktury Mommy’s Soap wciąż pozostają dużo łagodniejsze i bezpieczniejsze niż te dostępne w drogeriach. Dodatkowo nie zawierają substancji, które o wiele częściej działają drażniąco lub uczulająco: parabenów, SLS, dodatków ropopochodnych, silikonów i konserwantów. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy nowy krem bądź peeling do ciała nas nie uczuli, warto przed zastosowaniem specyfiku przeprowadzić prosty test. Wystarczy nanieść odrobinę kosmetyku na wierzch dłoni lub wewnętrzną stronę nadgarstka, a następnie odczekać 24 godziny i sprawdzić, czy na skórze nie pojawiły się ślady podrażnienia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.