Jakie kosmetyki są określane mianem ekologicznych?
8.jpg

Ekologiczne kosmetyki, czyli jakie? Skład i wymagania

Na rynku znajduje się ogromny wybór kosmetyków. Dzięki wzrostowi świadomości konsumentów coraz więcej osób woli korzystać z ich naturalnych wersji. To sprawia, że wiele firm produkujących nieekologiczne kosmetyki próbuje przekonać konsumentów do zakupu ich produktów, korzystając z różnych chwytów marketingowych. Jednak kosmetyki ekologiczne muszą spełniać konkretne kryteria, by mogły się tak nazywać.

Jakie wymagania musi spełniać kosmetyk, aby był ekologiczny?

Żeby móc nazwać kosmetyk ekologicznym, 95% jego składników, musi pochodzić z upraw niestosujących substancji chemicznych, takich jak antybiotyki i pestycydy. Ponadto substancje, które wykorzystuje się do wyprodukowania ekologicznego kosmetyku, powinny zostać wytworzone z roślin występujących lokalnie. Kosmetyki ekologiczne nie mogą zawierać składników takich jak:

  • Wazelina
  • Silikon
  • politlenek etylu — PEG
  • wyciągi z roślin modyfikowanych genetycznie
  • syntetyczne barwniki oraz aromaty

Ekologiczne kosmetyki do pielęgnacji ciała mogą zawierać składniki pochodzenia zwierzęcego, pod warunkiem, że do ich pozyskania nie było konieczne zabicie zwierzęcia. Przykładem takich substancji jest lanolina, miód czy proteiny mleka.

Opakowania, w które pakowane są kosmetyki ekologiczne, powinny być biodegradowalne.

Czy kosmetyki bez atestu mogą być ekologiczne?

Istnieje kilka organizacji, które certyfikują kosmetyki ekologiczne. Należą do nich: Soil Association, AIBA & ICEA, Cosmebio, BDIH, Bioforum oraz Ecocert, który jest najpopularniejszą organizacją w Europie. Organizacje te ustaliły listę składników, takich jak konserwanty, emulgatory i emolienty, które są dozwolone przy produkcji kosmetyków ekologicznych. Substancje konserwujące są konieczne w większości kosmetyków, lecz w przypadku tych ekologicznych wykorzystywane są tylko te bezpieczne dla skóry.

Uzyskanie przez firmę atestu jest bardzo kosztowne. Z tego powodu wiele małych firm produkujących ekologiczne kosmetyki, nie ma certyfikowanych oznaczeń na opakowaniach. Z tego powodu nie warto wykluczać kosmetyków bez atestów, za to należy sprawdzać ich składy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.